HACCP sistem čišćenja

U održavanju sanitarne higijene, u posljednjih nekoliko godina postavljene su nove smjernice za čišćenje prema HACCP sistemu, za upravljanje kritičnim kontrolnim točkama. Sistem postavlja smjernice za održavanje higijene razdvajanjem čistih i nečistih načina.


Izgradnja objekta

Već s izgradnjom objekta potrebno je obratiti pažnju na pravilnik i osigurati odgovarajuću sanitarnu opremu i garderobu. Radi ilustracije navest ćemo neka pravila: prostorije u zahodima moraju biti opremljene keramičkim pločicama ili drugim materijalom, koji omogućuje mokro čišćenje i dezinfekciju. Sanitarni čvorovi za korisnike objekata moraju biti odvojeni za muškarce i žene. WC moraju imati ulazni hodnik s najmanje jednim umivaonikom s tekućom vodom, tekućim sapunom, maramicama za jednokratnu uporabu ili sušilom za ruke, ogledalom i policom za odlaganje stvari. Toaleti se moraju isprati sjedećim zahodom i opremiti toaletnim papirom. Zaposlenici moraju imati garderobu s ormarima, toalet s prostorom i opremom, kao i tuš. Za fondove se mora osigurati poseban, prozračan prostor, zatvoren (zaključan - škole, vrtići), gdje su sredstva i pribor jasno odvojeni i označeni. Dakle, upotreba i pranje krpa nakon upotrebe je odvojeno.

Broj ormara jednak je broju zaposlenih. Moraju odvojeno čuvati civilnu i radnu odjeću. Ako je u jednoj smjeni do 10 zaposlenika, mogu imati zajednički toalet za muškarce i žene. Na 10 zaposlenih mora biti 1 tuš.Sanitarna oprema 
Pri konstrukciji sanitarija potrebno je razmisliti i o sitnoj opremi, koja se sastoji iz dispenzera papira, higijenskih vrećica, brisača, sušila ruku i dozatora tekućeg ili dezinfekcijskog sapuna. Ponuda je puno, i kod puno ponuđača, možete ju dobiti besplatno, ako se obvežete da ćete potrošni materijal (papir, sapun) naručivati kod istog dobavljača. Pri tome vam savjetujemo, da obratite pažnju potrebnim količinama i cijenama s kojima će vas obvezati ugovor.

Plan čišćenja
Kod samog čišćenja, mora se odvojiti medij čišćenja glede na rizične čimbenike. Tako se školjke i pisoari čiste s krpama i sredstvima crvene boje, umivaonici s krpama žute boje itd. Time ćemo osigurati, da se rizični čimbenici iz kritičnih točaka ne prenesu na druge površine, što je vrlo važno u zdravstvu i prehrambenoj industriji. 


Primjer, čišćenje shema boja


S obzirom na vrstu aktivnosti u zgradi, vrstu prljavštine i učestalost korištenja prostora, potrebno je sastaviti plan čišćenja koji osigurava odgovarajući broj boja za odvajanje površina. Kako bi se osigurala dobra razina čistoće, preporučujemo da plan čišćenja sadrži jednostavno predstavljene postupke čišćenja, uz istodobnost. Trebao bi sadržavati: element koji se čisti, boju, sredstvo, pribor, dozu i vrijeme djelovanja (to je posebno važno za dezinfekciju), učestalost ili rok čišćenja, osobu koja čisti i odgovornu osobu koji vrši kontrolu. Ako je to osjetljivija aktivnost, objekt bi trebao imati evidenciju i popis za čišćenje.

Oprema osobe koja čisti

Prema HACCP sistemu i planu čišćenja, osoba koja vrši čišćenje dobiva prikladnu opremu za rad. Npr. sredstva za čišćenje ovise o vrsti industrije, pa u metalnoj industriji postoji potreba za čišćenje zahoda i sredstvima za uklanjanje masti i uklanjanjem kamenca, za razliku od zdravstvene zaštite u kojoj je potrebna dezinfekcija. Posao te osobe bit će jednostavan, a samim time i brži i kvalitetniji, ako mu je oprema raspoređena na kolicima za čišćenje. Na njima su kante boje (crvene, plave) u svakoj pripremljenoj prikladnoj razrijeđenoj otopini za čišćenje određenog područja. Kante za prljavu vodu imaju cjedilo pomoću kojeg se krpa lako cijedi. Na polici kolica nalaze se krpe i presvlake za pranje, opet u odgovarajućim bojama (shema boja).

Moderna tehnika

U zdravstvenoj i prehrambenoj industriji ne preporučujemo cijeđenje navlaka brisača (mopa), već uporabu higijenskije metode uz pomoć tanjih navlaka koje su posebno dizajnirane za ta područja. Mogu se jednostavno montirati na ploču za brisanje bez dodirivanja poda. Oni brišu određeno područje, a zatim se poklopac uklanja s ploče ne dodirujući pod ili istu prljavu ploču rukama. Kasnije se sve prljave presvlake peru u mašini za veš. Osim pribora za čišćenje, kolica su opremljena vrećicom za smeće, u kojoj praznimo kante iz wc-a,  kolutovi toaletnog papira, papirnate maramice, higijenske vrećice, sjedalice za toaletni papir , tekući (dezinficijens)) sapun.

Tel: +387 33 473 927
Radno vrijeme: ponedeljeka - petka8.00 – 16.00h